Czy można samodzielnie zaprojektować kuchnię?

0
407

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych mieszkaniach i domach. Pamiętajmy jednak, że aranżacja kuchni według zasad Feng Shui jest szczególnie trudna, gdyż to właśnie tutaj najłatwiej może dojść do zakłócenia trzech żywiołów: wody, ognia i ziemi, a właśnie równowaga między tymi żywiołami powinna być koniecznie zachowana, żaden z nich nie może dominować.

A zatem jak powinna wyglądać i jak najbardziej optymalnie zaaranżować naszą kuchnię? Otóż kształt kuchni powinien być kwadratowy lub prostokątny, zaś okna powinny wychodzić na stronę południową i wschodnią. Naczelnym punktem tego pomieszczenia jest kuchenka lub piekarnik (ogień), czyli miejsce przygotowywania posiłków. Pamiętajmy, że kuchenka nie może znajdować się blisko lodówki (woda). Jeżeli te dwa przedmioty są ustawione naprzeciwko siebie, powinno się je koniecznie rozdzielić stołem (ziemia).

Ważną zasadą jest także ta, że najbliżej kuchni powinna znajdować się jadalnia, zaś najdalej ubikacja i łazienka. Jeżeli aranżacja kuchni zakłada połączenie jej z jadalnią, to należy te dwa pomieszczenia rozdzielić ścianką lub barkiem, najważniejsze, żeby w obydwu tych pomieszczeniach były inne rodzaje podłóg.

Zaleca się, aby kolory w kuchni były jasne np. żółty lub ecru, nie powinno się natomiast malować ścian na kolor czerwony, czarny, biały i brązowy. Zwłaszcza kolor biały blokuje wydzielanie pozytywnej energii, dlatego należy go raczej unikać. Ponadto, kuchnia powinna być dobrze wywietrzona, oświetlona oraz zawsze czysta. Urządzone w ten sposób pomieszczenie zapewni nam harmonię i szczęście.