Przysmaki dla włochatego przyjaciela

0
409

Odpowiednie odżywianie na co dzień spędza sen z powiek każdemu człowiekowi. Tempo życia zazwyczaj sprawia, że nie zwracamy dzisiaj zbytniej uwagi na to, co jemy i wkładamy do naszego garnka. Wydaje się, że odżywianie stanowi jednak ważną część naszego życia, dlatego co jakiś czas powinniśmy sprawdzać czy nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana. Podobnie jest zresztą z dietą naszych czworonożnych pupili – czyli najczęściej psów i kotów. Choć wydaje się, że zwierzaki są odporne na różnego rodzaju niezdrowe jedzenie, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Okazuje się, że jeśli zwierzęta źle się odżywiają, mogą je spotkać takie same niemiłe niespodzianki, jak człowieka. A nawet gorzej, ponieważ układ pokarmowy zwierząt nierzadko jest o wiele bardziej wrażliwy niż układ pokarmowy człowieka. Jak zatem zadbać o dietę naszego pupila i co zrobić, by kupowana karma zawierała wszelkie potrzebne witaminy oraz substancje odżywcze? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Sklepy zoologiczne oraz znane markety proponują wiele karm dla psów i kotów, ale nie każde z nich rzeczywiście mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie zwierząt. Należy zatem podczas robienia zakupów bardzo uważać i przede wszystkim sprawdzać skład określonej karmy.

Koty po kastracji

Koty są dość specyficznymi zwierzętami i zazwyczaj same potrafią zadbać o to, by upolować dla siebie coś do jedzenia. Nieco inaczej jest jednak z tymi pupilami, które nie są wypuszczane z domu. Najczęściej takie zwierzęta należy poddać zabiegowi kastracji, ponieważ w okresie dorastania koty zaczynają znaczyć swój teren. Niewypuszczane z domu naturalnie oznaczają miejsca w mieszkaniu. Najczęściej mowa w tym przypadku o kwiatach stojących w rogu pokoju, dywanach czy nawet łóżkach. W takich przypadkach (a dzieje się do bardzo często) zabieg u weterynarza staje się niezbędny, jeśli rzecz jasna chcemy zatrzymać pupila w domu, a nie wywozić go na przykład do rodziny za miasto. Jakby jednak nie było kot po kastracji potrzebuje nieco innej karmy, niż normalny zwierzak. Należy więc przestrzegać diety takiego zwierzaka, ponieważ tradycyjna karma często okazuje się dla niego nieodpowiednia i może prowadzić do różnego rodzaju chorób. Często bardzo poważnych, które potem wymagają znacznej interwencji weterynarza. Należy już przed zabiegiem poczytać nieco o tych sprawach i naturalnie podpytać o nie lekarza podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Przysmaki dla maluchów

Małe zwierzaki potrzebują zgoła innej karmy niż dorosłe psy czy koty. Na szczęście w ostatnim czasie na rynku pojawiło się dość dużo karm oferowanych nie tylko dla większych czworonogów. Ważne jest przede wszystkim to, by zadbać odpowiednio o wzrost naszych pupili. Niektóre karmy są  na przykład specjalnie przystosowane do tego, by wzmacniać dziąsła i szkliwo czworonożnych przyjaciół. W internecie powstały w ostatnim czasie różnorodne strony internetowe czy blogi, na których można poczytać kompetentne porady na temat odżywiania nawet kilkutygodniowych psów czy kotów. Zazwyczaj pupile trafiają do rodzin nieco później, jednak warto być gotowym także na taką sytuację. Kiedy zwierzaki mogą otrzymywać normalną karmę? Odpowiedź na to pytanie może być różna, ponieważ zazwyczaj zarówno psy, jak i koty rosną w swoim tempie. O tym, czy można podawać karmę dla dorosłych zwierzaków najpewniej zadecyduje weterynarz, dlatego można go o to podpytać na przykład podczas wizyty na obowiązkowym szczepieniu.

Karmienie normalnym jedzeniem

Czy psy i koty mogą być karmione jedzeniem, które zostaje przygotowywane dla ludzi? To pytanie zadaje sobie każdy miłośnik czworonogów. Wydaje się, że nie jest to zabronione, a nawet gdyby było, właściciele psów czy kotów najpewniej tak czy owak co jakiś czas wrzuciliby do miski pupila jakiś produkt przeznaczony dla ludzi. Warto zaznaczyć, że na przykład w przypadku wykastrowanych kotów surowe mięso z kurczaka czy mielone o wiele pozytywniej wpłyną na kocią dietę niż karma przeznaczona dla kotów niekastrowanych. W tej ostatniej mimowolnie znajduje się nieco substancji sztucznych, natomiast surowe mięso jest ich pozbawione. O ile dieta zwykłego kota nie zostanie zubożona po spożyciu karmy, o tyle kot po kastracji po jakimś czasie może odczuwać nieprzyjemne skutki takiego jedzenia.

Zakupy w sieci

Sklepy zoologiczne w sieci oferują dzisiaj naprawdę bogatą ofertę związaną z pokarmem dla psów i kotów. Warto zakładać konta na takich portalach, ponieważ nierzadko dla stałych klientów oferowane są różnego rodzaju zniżki. W sklepach online czasem pojawiają się również atrakcyjne promocje. Gdzie jednak szukać takich sklepów zoologicznych? Wbrew pozorom znalezienie zaufanego sklepu wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Na wybranych stronach www można znaleźć przykład sklepu, który od jakiegoś czasu cieszy się  bardzo dużą popularnością i co najważniejsze oferuje ciekawe i smaczne karmy dla czworonogów oraz innych domowych pupili.

Przysmaki dla czworonogów muszą więc być nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Większość właścicieli nie zwraca uwagi na to, czy karma zawiera odpowiednie składniki odżywcze. Dopiero wtedy, gdy zwierzę zaczyna chorować, zdajemy się zauważać, że rzeczywiście z pupilem dzieje się coś niedobrego. Leczenie schorzeń wywołanych niewłaściwym pokarmem jest niezwykle trudne i skomplikowane, a nierzadko także kosztowne. Być może lepiej więc już na początku swojej przygody z posiadaniem psa czy kota zastanowić się, jaką karmę wybrać i kierować się przede wszystkim zaleceniami od osób, które znają się na rzeczy. Pomocą mogą być na przykład znajomi, którzy także posiadają zwierzęta domowe, jednakże najbardziej kompetentną radą służą weterynarze, którzy o zwierzętach – a szczególnie o psach i kotach – wiedzą w zasadzie wszystko. Warto sprawdzać różnego rodzaju nowości i nie kupować cały czas jednej karmy, jednak cały czas należy pamiętać o tym, by nowe przysmaki dla psa oraz kota zawierały odpowiednie składniki i witaminy. Szczególnie wtedy, gdy nasz zwierzak dopiero dorasta i nie ma więcej niż kilka tygodni czy miesięcy.