O tuningu komercyjnym

0
392

Wpisując do internetowej wyszukiwarki hasła związane z tuningiem i moddingiem komputera znaleźć można dziesiątki stron, oferujących przeróżne akcesoria. Moda na budowanie komputerów, które będą spełniały wyśrubowane wymagania spowodowała rozwój rynku oferującego użytkownikom duży wybór towarów, zróżnicowanych zgodnie z możliwościami finansowymi kupujących. Samo pojęcie jest nieco nieadekwatne, bowiem „tuning” oznacza w języku angielskim „dostrajanie”. Można przyjąć, że chodzi nam o dostrojenie komputera do indywidualnych potrzeb użytkownika dzięki rozlicznym modyfikacjom sprzętowym. Modyfikacje mogą dotyczyć wydajności komputera i skutkować overclockingiem poszczególnych podzespołów. Mogą również dotyczyć moddingu wyglądu komputera. Niezależnie od tego każdy użytkownik, który decyduje się na modyfikacje swojego sprzętu, ma do pokonania takie same bariery, którymi są: ciepło, hałas, wydajność, pobór mocy. Wszelkie czynności, które zmuszony jest wykonywać użytkownik związane są z pokonywaniem tych wzajemnie wykluczających się problemów. Podkręcenie wydajności skutkuje wzrostem temperatury i hałasu.

Ograniczanie hałasu powoduje wzrost ciepła. Chłodzenie powoduje wzrost poboru mocy i zwiększenie hałasu. Problemem tuningu jest pokonanie tej kwadratury koła przy pomocy rozmaitych rozwiązań technicznych. Rynek podpowiada gotowe rozwiązania i oferuje akcesoria. Przykładem mogą być specjalistyczne obudowy, których cena może dochodzić do kilku tysięcy złotych. Takie obudowy wyposażone są w elementy wyciszające ścianki oraz kompletne systemy chłodzenia wodnego. Mogą być podstawą do zbudowania każdego komputera. Pytanie, czy warto wydawać na obudowę kwotę wystarczającą na zakup zwykłego sprzętu trzeba zostawić bez odpowiedzi.

Osoby o mniejszej zasobności portfela mogą zakupić poszczególne akcesoria i na raty modyfikować swój sprzęt. W ofercie są dziesiątki zasilaczy o dużej sprawności, elementów chłodzących aktywnie lub wodnie. Można znaleźć wiele paneli, regulatorów i wyświetlaczy. Wszystko po to, aby nadać sprzętowi nowoczesny kształt i nieco zwiększyć jego użyteczność. Moda na tuning okazała się bardzo ożywczo działać na rynek akcesoriów komputerowych.