Odbudowa flory bakteryjnej po antybiotykoterapii

0
410

Antybiotyki są w stanie pomóc nam w wielu groźnych chorobach. Kuracja antybiotykowa pozwala nawet na wyleczenie chorób, które do niedawna były chorobami śmiertelnymi, jednak prawie zawsze stosowanie antybiotyków niesie za sobą ryzyko zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej jelit, co może prowadzić do powstawania różnego rodzaju skutków ubocznych.

Jednym z nich jest ostra biegunka czy też inne zaburzenia naturalnego procesu trawienia. Dlatego też należy podjąć odpowiednie działania mające na celu osłonięcie flory bakteryjnej jelit jak również ich odbudowę, po pewnym czasie.

Terapia antybiotykowa

W szczególności ma to ogromne znaczenie w przypadku dzieci, które powinny otrzymywać w czasie trwania terapii antybiotykowej stosowne leki osłonowe, które znacznie zmniejszają ryzyko zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej jelit, ale nadal zachodzić może potrzeba jej naturalnego odbudowania już po zakończeniu terapii. Bardzo pomocny może być tutaj probiotyk dla dzieci, który tak samo jak antybiotyk powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Jak zatem wyglądać będzie sama odbudowa flory bakteryjnej już po zakończonej terapii ? Jest to przede wszystkim odpowiednie dopasowanie diety, która może ulec zmianom już po zakończonej terapii antybiotykowej. W pierwszej kolejności do swojej diety włączyć należy większą liczbę produktów zawierających znaczne ilości błonnika.

Jaka odpowiednia dieta?

Na pewno powinno być to pełnoziarniste pieczywo, jak również warto zastanowić się na zwiększeniem liczby spożywanych makaronów i tym podobnych produktów. Artykułem spożywczym, po który warto sięgnąć podczas odbudowy naturalnej flory bakteryjnej jelit jest także jogurt czy kefir zawierający żywe kultury bakterii, co także dodatnio wpłynie na proces przywracania prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ważną rolę odgrywać mogą także owoce, które poza tym są ważnym źródłem witamin dla ludzkiego organizmu. Nie wolno zapominać także o ważnej roli płynów w procesie odbudowy naturalnej flory bakteryjnej. Liczba płynów powinna być zwiększona, zaleca się wypijanie minimum do dwóch litrów dziennie, to przyśpieszy powrót do pełnego zdrowia po terapii antybiotykowej. Zwykle proces odbudowy flory bakteryjnej trwać będzie do około dwóch tygodni.