Majestatyczne koty rasy Maine Coon

0
459

Stworzenie przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni dla naszego pupila jest nie lada wyzwaniem, które wymaga logistycznego podejścia do problemu. Decydując się na kota, psa czy inne zwierzę w domu musimy sobie uświadomić, że bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność, bo to na nas spada obowiązek stworzenia mu odpowiednich warunków.

W tej materii, warto zwrócić uwagę na koty, które w potocznej opinii uchodzą za zwierzęta niewymagające lub wymagające od swych właścicieli zdecydowanie mniej uwagi niż na przykład psy, które trzeba kilka razy dziennie wyprowadzać, układać etc. Decydując się na pierwszego kota warto także pomyśleć o rasie Maine Coon, która jest dość nietypowa.

Mimo wszystko należy pamiętać, że gdy chcemy dać kotu najlepsze warunki warto przygotować się zanim nasz pupil pojawi się w domu. Najważniejszą rzeczą, w przestrzeni domu, dla kota są kuwety. Użycie liczby mnogiej wydaje się trochę irracjonalne, jednak tak nie jest. Musimy pamiętać, że kuweta jest miejscem bardzo intymnym dla naszego kota, dlatego mając duży dom nie powinniśmy stawiać tylko jednej kuwety, a zwiększyć liczbę minimum do dwóch. Obowiązkowo, gdy mamy piętrowy dom, na każdym z pięter także musi być kuweta. Jest to bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego naszego kota. Należy także pamiętać, aby kuwety ustawić w odpowiednich – oczywiście dla kota – miejscach. Największym błędem popełnianym zazwyczaj przez posiadaczy kotów, jest stawianie kuwet w ciągach komunikacyjnych, na przedpokojach.

Argument właścicieli jest jeden – w tych właśnie miejscach kuwety nie rzucają się w oczy, nie psują estetyki np. salonu. Wybór nieodpowiedniego miejsca może nieść ze sobą poważne konsekwencję, a jedną z nich może być to, że nasz pupil zacznie załatwiać swoje potrzeby w zupełnie innym, nie przeznaczonym do tego miejscu.

Warto też zastanowić się czy wybrać kuwetę otwartą czy zamkniętą. W tej kwestii polecić należy demontaż drzwiczek do kuwety i wybór takiej, która ma dobrą wentylację, ponieważ tylko wówczas kot będzie czuł się swobodnie i komfortowo.

Należy zwrócić uwagę także na żwirem wsypywany do kuwety. Niestety, niektóre koty nie tolerują pewnego rodzaju żwirku i w takich wypadkach, drogą prób należy wybrać najbardziej optymalny rodzaj.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia domu, w którym ma się pojawić kot jest drapak, który powinien być właściwie w każdym pomieszczeniu, z którego korzysta kot. Drapak to ważne urządzenie, ponieważ pozwala nie tylko na pozostawienie zapachów przez naszego kota, tzw. “zaznaczenie terenu”, ale również umożliwia wygodną obserwację.