Pożyczki i kredyty pozabankowe bez zaświadczeń

0
349

Zarówno kredyty jak i pożyczki bez zaświadczeń stanowią rodzaj produktów finansowych cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, w obecnych czasach stosunkowo mała ilość osób chcących zaciągnąć takie zobowiązanie finansowe dysponuje umową o pracę. Wspomniany dokument jest z reguły wymogiem, jeśli chodzi o pożyczkę udzielaną przez banki.

Po drugie natomiast, osoby potrzebujące gotówki nierzadko bywają zadłużone i są one odnotowane w ewidencji prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jednak z pomocą przychodzą instytucje pozabankowe, czyli po prostu prywatne firmy gotowe udzielić zobowiązania finansowego, nie oczekując w zamian żadnych zaświadczeń. Na jakich więc zasadach udzielone mogą zostać tego rodzaju produkty finansowe?

Firmy pozabankowe oferujące kredyty oraz pożyczki pozabankowe z reguły nie wymagają od swoich Klientów żadnych zaświadczeń, ograniczając się jednocześnie wyłącznie do dowodu osobistego. Niemniej jednak zaciągnięty kredyt może okazać się produktem bardzo wysoko oprocentowanym, czyli po prostu drogim. Niekiedy zdarza się również, że firma wymagać będzie od Klienta swego rodzaju zabezpieczenia.

Pożyczki pozabankowe

Takowe ustanowione może zostać na przykład na hipotece mieszkania będącego własnością kredytobiorcy. Nie jest to jednak regułą. W wybranych przypadkach instytucja pozabankowa może również postawić wymóg, aby to sam kredytobiorca napisał oświadczenia o wysokości uzyskiwanych, comiesięcznych dochodów. Takie oświadczenie zyskuje wówczas wartością prawną równą wystawionemu zaświadczeniu, a więc – w przypadku napisania nieprawdy – może nieść ono ze sobą skutki prawne.

Warto dodać, że innym rodzajem pożyczek bez zaświadczeń są zobowiązania finansowe zawierane drogą internetową. W takim przypadku klienci korzystają z usług serwisów internetowych zwanych Social Lending. Pieniądze, które otrzymują nie pochodzą wtedy od żadnej instytucji pozabankowej, a tylko i wyłącznie od osób prywatnych.

Zarówno oprocentowanie, jak i czas spłaty zaciągniętego zadłużenia są ustalane przed kredytobiorcę na specjalnej aukcji, w której biorą udział potencjalni inwestorzy (osoby mogące udzielić gotówki). Całość transakcji – zarówno wypłata pieniędzy jak i spłata powstałego zadłużenia – dokonywana jest poprzez specjalny system internetowy leżący już po stronie serwisu Social Lending’owego.