W małym gniazdku wielkie zagrożenie

0
400

Prąd elektryczny jest jedną z najbardziej tajemniczych sił w życiu człowieka. Jego działanie pozostaje dla większości ludzi czymś nierozpoznanym i zaskakującym. Jego działanie jest również dość zaskakujące – niby wszyscy wiedzą co i dlaczego działa na prąd, a jednak nie można dociec jak to się właściwie dzieje.

Okazuje się bowiem, iż mimo tego, że w codziennym życiu używamy i korzystamy z prądu, większość sprzętów domowych działa właśnie na takiej zasadzie, to wciąż prąd jest dla większości ludzi siła zupełnie zaskakującą i bardzo niebezpieczną.

Prąd może i jest przedstawiany na lekcjach fizyki jako małe krasnoludki, a jednak okazuje się, że mogę one być zabójcze – poskromi je jedynie elektryk zgierz to miejsce, gdzie jego usługi są wyjątkowo tanie i dostępne.

Drugie oblicze prądu

W szkole, na lekcjach fizyki, kiedy dzieciom tłumaczy się zasadę działania prądu elektrycznego, używa się do tego celu pewnej metafory. Tłumaczy się dzieciom, że prąd to małe krasnoludki, które poruszają się w tą i z powrotem po drutach – liniach wysokiego napięcia. Wbrew pozorom, taka metafora jest bardzo złą metodą pedagogiczną, ponieważ dzieciom krasnoludki kojarzą się wyłącznie dobrze, a działanie prądu elektrycznego rodzi wielkie zagrożenia dla wszystkich.

Domorosły majsterkowicz

W dzisiejszych czasach, dla oszczędności, wszyscy chcą robić wszystko sami. Elektryk przestał być popularnym zawodem, a nawet znajduje się na wymarciu. Tymczasem, samodzielne gmeranie przy prądzie może się okazać bardzo niebezpieczne – krasnoludki mogą wyjąć swoje meczety i noże. Elektryk to jedyne dobre wyjście w sytuacji kiedy ma się jakikolwiek kłopot z prądem. Zawsze warto poszukać jakiegoś logicznego rozwiązania takich problemów.