Zakup działki budowlanej

0
926

Od kilku lat można zaobserwować wśród inwestorów wzrost zainteresowania zakupem ziemi. Prym wiodą przede wszystkim działki budowlane jednak coraz większą popularnością cieszą się także te rolne. C

zy warto w nie inwestować? Jakie trudności czekają na nas przy zakupie działki rolnej? Na te i większość pytań postaram się odpowiedzieć w serii artykułów poświęconych temu zagadnieniu.Inwestorzyjasno wskazują na fakt, że każdy rodzaj ziemi jest doskonałym sposobem na lokatę kapitału. Wiele osób decydujących się na zakup działki rolnej wiąże z nią ogromne nadzieje. Liczą, że w przyszłości uda się przekształcić ją w budowlaną i na jej obszarze wybudować wymarzony dom.Największą zaletą działek rolnych jest ich cena.

Są one z reguły nawet kilkakrotnie tańsze od gruntów przeznaczonych pod zabudowę. Jej zakup nie jest jednak sprawą prostą. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki pierwszy problem napotkamy już w momencie próby uzyskania kredytu. Banki nie są skore do finansowania takich inwestycji. Ratunkiem dla nas są kredyty hipoteczne pod zastaw posiadanej przez nas nieruchomości. W takim przypadku możemy liczyć na wsparcie banku jednak potrzebne będą nam również środki własne – ok. 40% wartości inwestycji.

Jeżeli decydujemy się na zakup działki rolnej mamy do wyboru dwie możliwości:

  • działka pod zabudowę siedliskową;
  • przekształcenie w działkę budowlaną

Opcja pierwsza powinna być bardzo dobrze przez nas przemyślana. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać to udanie się do urzędu gminy i sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. To właśnie ten plan określa z reguły ilość ziemi, jaką należy zakupić, aby móc bezpiecznie na działce rolnej wybudować dom. W większości przypadków jest to grunt o powierzchni około 1ha.

Jeżeli gmina nie posiada takiego planu musimy wówczas zakupić obszar o powierzchni odpowiadającej średniej, wielkości gospodarstwa rolnego na obszarze tej gminy.