Hormony: co warto wiedzieć na ich temat?

0
313
Hormony: co warto wiedzieć na ich temat?

Wiemy, że bez ich pracy nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób, zdajemy sobie również sprawę z tego, jak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia są wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z ich pracą. Czym jednak są hormony? Które z nich mają największy wpływ na ogólny stan naszego zdrowia?

System endokrynny i jego rola
Każdy hormon jest siłą, która napędza poszczególne narządy naszego organizmu do pracy. Za wytwarzanie hormonów odpowiedzialne są gruczoły oraz tkanki, które tworzą system endokrynny. Taki układ hormonalny jest skomplikowanym, a zarazem niezwykle ważnym systemem wydzielania wewnętrznego, w skład którego wchodzą m. in. przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza, jajniki lub jądra. To właśnie w nich produkowane są hormony, mające tak wielki wpływ na pracę naszego organizmu.

Najważniejsze hormony i ich rola
W gronie najważniejszych dla naszego zdrowia hormonów pojawia się DHEA, często nazywany „hormonem młodości”. Za jego wytwarzanie odpowiadają kora nadnerczy oraz jajniki lub jądra, a głównym zadaniem tego hormonu jest wspieranie układu odpornościowego. Innym, bardzo ważnym hormonem, jest estriadol. Wytwarzany w jajnikach lub jądrach, tkance tłuszczowej oraz w korze nadnerczy, odpowiada za wykształcenie pierwotnych i wtórnych kobiecych cech płciowych. Hormon ten ma jednocześnie ogromny wpływ na proces magazynowania wody i tłuszczu, jego obecność jest też bardzo ważna dla naszej tarczycy. Ważną rolę w naszym organizmie odgrywa również estriol – hormon błony śluzowej, który gromadzi wodę i odpowiada za nawilżenie wszystkich błon śluzowych. Wytwarzany w jajnikach, jądrach, łożysku i tkance tłuszczowej, staje się przez to hormonem niezbędnym do życia. Inną, bardzo ważną dla ogólnego stanu naszego zdrowia substancją, jest kortyzol. Za jego produkcję odpowiada kora nadnerczy, a jego rola polega m. in. na wspieraniu ludzkiego organizmu w walce z alergiami i stanami zapalnymi. Melatonina, wytwarzana przez szyszynkę, zapewnia nam z kolei dobry sen, a produkowany przez wątrobę i mózg pregnenolon świetnie sprawdza się w walce z psychicznymi i fizycznymi procesami starzenia. Ważnym dla mężczyzn hormonem jest też testosteron, produkowany m. in. w jądrach i nadnerczach. Ponieważ testosteron na ogromny wpływ na pracę serca i mięśni, utrzymanie go na odpowiednim poziomie jest sprawą bardzo ważną i dla kobiet.

Niewielkie hormony mają ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia, a zaburzenia hormonalne mogą każdemu z nas poważnie utrudnić życie. Warto zatem badać się regularnie i korzystać z tych testów, dzięki którym można w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem systemu endokrynnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here