Woda w diecie człowieka.

0
367
Woda w diecie człowieka.

Woda stanowi większą cześć organizmu człowieka. We wnętrzu ciała znajduje się jej bowiem aż od 55% do 60% w stosunku do innych elementów. Trudno więc wyobrazić sobie funkcjonowanie żywego organizmu bez tego składnika. Jaką dokładnie rolę pełni woda w życiu człowieka? Jak ją uzupełniać? Czy brak odpowiedniej ilości wody może wpłynąć na złe samopoczucie lub pogorszenie zdrowia?

Rola i funkcje wody w organizmie ludzkim

Woda jest niezbędna do życia. To właśnie dzięki niej wiele narządów i układów ludzkiego ciała jest zdolnych do prawidłowego działania. Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim odzywanie poszczególnych komórek. Jest również jednym z głównych elementów ułatwiających trawienie – wspomaga prace układu pokarmowego i procesów metabolicznych. Ponadto jego rolą jest także ochrona mózgu oraz ogólnego układu nerwowego. Jak wiadomo stanowi także główne środowisk płodu, podczas ciąży. Znając role i zadania wody, ciężko wyobrazić sobie pracę organizmu bez jej istnienia.

Jak zatem zapewnić organizmowi odpowiednie środowisko do funkcjonowania? Czym grozi odwodnienie? Jak dostarczać odpowiednią ilość tego rodzaju substancji? Jak dbać o odpowiedni stan nawodnienia ciała? Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Picie wody wspomaga pracę organizmu

Często powtarzane zdanie na temat picia wody, dla niektórych brzmi jak przereklamowana mantra. Jednak sformułowanie to jest jak najbardziej słuszne i powinno dotrzeć do świadomości każdego człowieka. Odpowiednie nawodnienie bowiem wpływa na zdrowie człowieka, a także na jego samopoczucie.

Brak wody może spowodować zatrzymanie pracy poszczególnych narządów czy organów, doprowadzić do omdleń czy zaburzeń rytmu serca. U osób, u których brak wody jest znaczna i wyraźna mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem, zaburzenia widzenia, suchość w buzi, bóle głowy, zaparcia czy przewlekłe zmęczenie.

Jak zatem zadbać o prawidłowe nawodnienie?

Znaczna utrata wody z organizmu jest często wynikiem nadmiernego pocenia się. Uprawianie sportu, aktywność fizyczna czy przebywanie na słońcu może powodować wyparowywanie wody z organizmu. Dlatego tak ważne jest spożywanie podczas tego rodzaju czynności sporej ilości płynów. Warto jednak pamiętać, że dostarczanie wody to nie tylko ilość wypitego napoju, ale także sposób, w który jest on dostarczany do wnętrza ciała.

Dorosły człowiek powinien pić dziennie około 2 do 3 litrów wody. Precyzyjne określenie zapotrzebowania zależne jest od wieku, płci czy wagi osobnika. Warto również pamiętać, by spożywać szklankę wody zaraz po przebudzeniu oraz przed snem. Podczas dziennego funkcjonowania należy nawadniać się regularnie, niewielkimi ilościami napoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here