Dieta bez węglowodanów.

0
294
Dieta bez węglowodanów.

Wiele osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia i zachować szczupłą sylwetkę decyduje się na rozmaite diety, często bardzo restrykcyjne. Wiele diet przewiduje likwidację pewnych grup pokarmów z jadłospisu. Przykładem tego typu diety jest np. dieta ketogeniczna, paleo, lub karniwora które znacznie obniżają lub całkowicie wykluczają węglowodany w pożywieniu i zastępuje je tłuszczami, co wywraca dobrze nam znaną z podręczników szkolnych piramidę żywieniową prawie do góry nogami. Czy warto decydować się na tego typu diety?

Szybko nie znaczy dobrze

Chęć szybkiego wymodelowania sylwetki jest zrozumiała, jednak nie idzie to w parze ze zdrowiem. Zbyt szybka redukcja masy ciała może poważne zaszkodzić – doprowadza do zaburzeń koncentracji, problemów hormonalnych, a u kobiet także do zaniku miesiączki, a w efekcie, problemów z zajściem w ciążę. Dieta ograniczające spożycie węglowodanów mogą być bezpieczna, jeśli jest stosowana z rozwagą i tylko przez krótki okres. Idealnym rozwiązaniem byłaby konsultacja dietetyczna – specjalista może pomóc w dopasowaniu najlepszej diety do naszych potrzeb. Nie każda bowiem dieta będzie odpowiednia w każdym przypadku.

Ważne węglowodany

Węglowodany są kojarzone zwykle z niezdrowym jedzeniem takim jak białe pieczywo, fast-foody. Co jednak istotne, są one ważnym źródłem energii, należy jednak wybierać produkty pełnoziarniste i jak najmniej przetworzone. Brak węglowodanów w diecie może przyczynić się do wystąpienia ketozy, która polega na tym, że organizm zamiast czerpać energię z glukozy, czerpie ją z tłuszczu. Nie jest to stan groźny dla organizmu, pod warunkiem, że wprowadza się go rozsądnie i najlepiej pod okiem specjalisty. Dobrym nawykiem przy wprowadzaniu organizmu w stan ketozy jest regularne badanie krwi, które pozwoli ocenić, czy stan ten nie wymyka się spod kontroli. Przedłużająca się ketoza może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Różnorodność w diecie

Zdrowa dieta nie powinna polegać na restrykcyjnym unikaniu wybranych grup jedzeniowych, chyba że występują alergie i nietolerancje pokarmowe. Ważne, aby nie spożywać żadnych produktów w nadmiarze. Na talerzu powinny dominować produkty o niskim stopniu przetworzenia: sezonowe warzywa i owoce, chude mięso, pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze. To oczywiście nie oznacza, że raz na jakiś czas nie wolno pozwolić sobie na odstępstwa – sporadczynie, zjedzenie słodyczy lub fast-foodów jest jak najbardziej dopuszczalne, a nawet korzystne dla naszej psychiki. Warto jednak zadbać o to, aby produkty tego typu nie stanowiły podstawy diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here