Kilka nawyków które pomogą w rozwoju

0
265
Kilka nawyków które pomogą w rozwoju

1. TEDx w języku obcym

Przypuszczam, że kojarzycie TEDa, więc tylko przypomnę, że są to organizowane konferencje, na których występują inspirujące osoby z całego świata. Ich przemówienia są przygotowane w dość krótkiej formie (maksymalnie 20 minut) oraz w bardzo interesujący sposób. W każdym razie, osobiście uważam, że jest to znakomite miejsce dla tych osób, które chcą poszerzać swoje horyzonty życiowe, czy też poznawać nowe tematy.

Dodatkowo, aby udostępnić wiedzę jak największej liczbie osób, organizacja przygotowuje na swojej stronie tłumaczenia do większości przemówień wraz z transkrypcją – po prostu mega! Zatem moją pierwszą propozycją jest oglądanie w wolnym czasie (np. w czasie obiadu/kolacji) wystąpień z TEDa w języku obcym. Przykładowo poniżej przemówienie, które ostatnio obejrzałem (w prawym dolnym rogu możecie wybrać język) 😉

2. Liczenie kalorii

Oczywiście nie odkrywam Ameryki i pewnie część z Was regularnie notuje spożywane kalorie. Jednak mimo tego chciałbym podkreślić, że systematyczne liczenie kalorii jest prostą czynnością dającą mnóstwo korzyści. Po pierwsze zakładamy sobie cele żywieniowe, dzięki czemu staramy się dostarczyć określoną ilość energii do organizmu. Oprócz tego, posiłki z czasem stają się z czasem coraz bardziej zdyscyplinowane oraz przemyślane. Poza tym, nie zdajemy się na chaos tylko na racjonalne działanie, przez co odstawiamy niezdrowe produkty.

Świat smartfonów sprawia, że liczenie kalorii jest bardzo łatwą czynnością – tutaj moja propozycja jednej z takich aplikacji.

3. Analizowanie wydatków.

W dorosłym życiu nieustannie mamy doczynienia z zarządzaniem pieniędzmi. Właśnie dlatego uważam, że regularne spisywanie i analiza wydatków to chyba jeden z najważniejszych nawyków jakie powinniśmy przyswoić. Dlaczego? Bo myślę, że każdy z Was chciałby uniknąć sytuacji, w której pieniądze w tajemniczy/chaotyczny sposób znikają z naszego konta. Co więcej, dzięki temu jesteśmy w stanie określić jakie ponosimy koszty życia oraz jakim budżetem powinniśmy dysponować.

W tym przypadku cierpliwość dosłownie popłaca. Przy okazji jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda moja analiza wydatków na studiach, to możecie ją sprawdzić w tym miejscu.

4. Podcasty

Słuchawki stały się podstawowym narzędziem XXI wieku (niezły odkrywca ze mnie!). Często korzystamy z nich zarówno podczas krótszych (do pracy) jak również dłuższych (5 godzin pociągiem) podróży. Kojarzą się głównie ze słuchaniem muzyki, w czasie którego nasz umysł poddaje się relaksowi. Ale pamiętajmy również o tym, że oprócz muzyki można słuchać innych – bardziej produktywny rzeczy. Przykładów jest wiele, zaś ja skupię się nad tym, z którego najczęściej korzystam – podcasty.

Dzięki nim mamy możliwość ciekawych, interesujących rozmów w łatwo przyswajalnej formie. Ostatnio zdarzyło mi się odtwarzać podcasty Michała Szafrańskiego (warto sprawdzić). Korzystając z okazji można również zaczerpnąć obcojęzycznych źródeł (klik)

5.Przypomnij sobie pozytywy

Pewnie zauważyliście, że w ostatnich latach panuje duża moda na propagowanie pozytywnego myślenia (nawet powstał o tym film). Niektórzy są do tego sceptycznie nastawieni, ale mimo tego, trzeba przyznać, że sama idea skupiania się na pozytywach na w sobie dużo prawdy, co potwierdza nauka. Przechodząc do konkretów, w którymś z podcastów Tima Ferrisa usłyszałem o sposobie wprowadzania się w dobry nastrój każdego dnia.

Rzecz w tym, aby codziennie przypominać sobie 3 różne, dobre wspomnienia z przeszłości. Może to być coś poważnego (wdzięczność za zdrowie, rodzinę) lub prostego (fakt, że udało się wrócić po imprezie do mieszkania). Głównie chodzi o to, aby mieć w głowie myśli, które budzą u nas pozytywne odczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here