Czym jest trądzik pospolity?

0
258
Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik jest skórną przypadłością, z którą zmaga się wiele osób. Zmiany, szczególnie jeśli mają dość ostry przebieg, nie wyglądają estetycznie. Dlatego też wszyscy ci, którzy mają problem z trądzikiem, poszukują skutecznych sposobów walki z nim. Pierwszym krokiem jest sięgnięcie po specyfiki zawierające substancje o działaniu miejscowym. Na szczególną uwagę zasługuje nadtlenek benzoilu. Okazuje się, że w większości przypadków jest to skuteczny sposób na leczenie trądziku. W czym tkwi więc jego moc?

Właściwości nadtlenku benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest substancją, którą – ze względu na swoje dobroczynne właściwości – bardzo często wykorzystuje się w leczeniu trądziku.

Należy do grupy organicznych związków chemicznych, jest nadtlenkiem. Jest substancją działającą utleniająco. Dzięki temu przyczynia się do likwidowania beztlenowego środowiska, które jest korzystne dla rozwoju bakterii z populacji Propionibacterium acne. Trzeba jednak mieć świadomość, że właściwości utleniające nadtlenku benzoilu mają też drugą stronę medalu – zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się wolnych rodników, które nie wpływają korzystnie na kondycję skóry.

Właściwości tej substancji nie ograniczają się wyłącznie do działania utleniającego. Znaczenie w walce z trądzikiem ma komedolityczne działanie nadtlenku benzoilu. W praktyce oznacza to, że substancja ta odpowiedzialna jest za ułatwienie ewakuacji wydzieliny gruczołów łojowych.

Niezwykle istotne, jeśli chodzi o likwidację zmian trądzikowych, są właściwości antybakteryjne. Jest to związane z uaktywnieniem się reakcji prowadzących do uwolnienia tlenu. Warto jednocześnie podkreślić, że działanie nadtlenku benzoilu odpowiada za zmniejszenie wytwarzania wolnych kwasów tłuszczowych, odpowiadających za podrażnienie skóry.

Nadtlenek benzoilu działa także keratolitycznie, redukując ilość powstających zaskórników.

Nadtlenek benzoilu w preparatach na trądzik

Nadtlenek benzoilu wykorzystywany jest do leczenia miejscowego trądziku. W ten sposób można znaleźć go we wszystkich specyfikach: maściach, kremach, które nakłada się bezpośrednio na miejsca dotknięte zmianami skórnymi.

Nadtlenek benzoilu może być wykorzystywany również jako terapia wspomagająca, w przypadku zwalczania trądziku grudkowo-krostkowego.

Warto mieć świadomość, że w wielu przypadkach stosuje się tę substancję w połączeniu z antybiotykami, szczególnie z erytromycyną. Jest to związane z dość częstym występowaniem oporności bakterii na ten antybiotyk. Połączenie tego antybiotyku z nadtlenkiem benzoilu daje dużo lepsze efekty, pozwalające na całkowitą eliminację zmian skórnych.

Trzeba także wiedzieć, że specyfiki zawierające nadtlenek benzoilu dość często stosuje się w połączeniu z leczeniem ogólnym – podawaniem antybiotyków. W ten sposób skuteczność terapii jest zwiększona.

Na rynku dostępne są także preparaty stanowiące połączenie nadtlenku benzoilu z dodatkiem imidazolu (stosowanym w leczeniu chorób skóry), kwasu glikolowego (wykazuje działanie silnie złuszczające), mleczanu cynku (cynk jest pierwiastkiem wpływającym korzystnie na kondycję skóry, odpowiadając za regulowanie pracy gruczołów łojowych).

Nadtlenek benzoilu a działania niepożądane

Osoby, które są zdecydowane na kurację za pomocą nadtlenku benzoilu, muszą mieć świadomość możliwości wystąpienia pewnych działań niepożądanych. Na szczęście takie skutki uboczne zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli już się pojawią, nie są znów takie groźne.

Działaniem niepożądanym pojawiającym się najczęściej (jeśli już się pojawia) są zaczerwienienia. Niekiedy pojawia się łuszczenie skóry czy nasilony łojotok. W efekcie dochodzi do nasilenia objawów trądziku.

By zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, warto zastosować – na początku terapii – preparaty zawierające niskie stężenie substancji, stosując kremy raz dziennie. Z czasem można rozpocząć kurację za pomocą specyfików z wyższym stężeniem tej substancji, zwiększając częstotliwość aplikowania preparatu do dwóch razy dziennie.

Gdzie szukać nadtlenku benzoilu?

Zaletą kremów zawierających nadtlenek benzoilu jest dość niska cena. Dlatego też wiele osób decyduje się na takie leczenie trądziku. Trzeba jednak pamiętać, że tanie maści nie zawierają dodatkowych substancji. Tymczasem warto mieć świadomość, że nadtlenek benzoilu wyzwala wolne rodniki. Dlatego też najlepszym pomysłem jest sięganie po takie kremy na trądzik, które – poza nadtlenkiem benzoilu – zawierają dodatkowe substancje wykazujące działanie polegające na eliminowaniu wolnych rodników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here