Wybór odpowiedniego stroju do uprawiania sportu

0
221
Wybór odpowiedniego stroju do uprawiania sportu

Osoby aktywnie spędzające wolny czas wiedzą, że czasami dużym problemem jest wybór odpowiedniego stroju do gimnastyki, biegania, jeżdżenia rowerem.

Ubranie do biegania powinno być funkcjonalne, wygodne, w odpowiednim rozmiarze. Wiadomo, że biegacze potrzebują do tego również odpowiedniego obuwia, odpowiednio dopasowanego do typu stopy. Strój powinien być dopasowany do panujących warunków atmosferycznych. Dużo łatwiej wybrać jest strój biegając latem, kiedy to mniej ubrań, mniej warstw zakłada się na ciało. Zakłada się ubrania odprowadzające pot.

Z kolei zimą jest trudniej, ponieważ należy ubierać się na cebulkę. Latem biegając nawet w ciepłe dni trzeba się odpowiednio ubrać, konieczne są koszulki wykonane z takich tworzyw, które będą dobrze odprowadzały pot oraz szybko wysychały. Lepiej zrezygnować z ubrań klasycznych, bawełnianych, ponieważ bawełna wchłania pot, ale niestety ciężko wysycha, długo i staje się cięższa. Buty powinny być lekkie przewiewne, odpowiednio dopasowane do stopy. Biegając w pełnym słońcu można, a nawet powinno się chronić głowę czapką z daszkiem, która ochroni przed udarem słonecznym. Na nadgarstek warto założyć opaskę, która będzie wspaniała pot. Będzie służyła do wycierania potu z twarzy.

Zimą sytuacja wygląda nieco inaczej. Inaczej również dobiera się strój. Biegając w mrozie ubrania powinny chronić zarówno przed zimnem, wiatrem, jak i wodą ,deszczem, śniegiem. Warto jest zakładać na siebie kilka warstw i w razie konieczności zdejmować wierzchnie warstwy, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Dobrze jest wybierać bluzy oraz bieliznę z włókien syntetycznych odprowadzające pot do kolejnej warstwy. Dzięki temu można utrzymać suche ciało, co powoduje większy komfort całego treningu.

Bezpośrednio na ciało zakładamy krótki rękaw. Kolejną warstwą jest bluzka z długim rękawem. A na to kurtka chroniąca przed deszczem, śniegiem. Utrzymująca ciepło kurtka do biegania powinna bardzo szybko wysychać oraz posiadać dobrą cyrkulację powietrza. Może mieć specjalne otwory na plecach oraz pod pachami, które będą zapewniały lepszy przepływ powietrza. Można pokusić się również o kamizelki do biegania. Spodnie powinny być uszyte z funkcjonalnego materiału. Mogą to być leginsy. Kiedy na dworze panuje ujemna temperatura można zdecydować się na legginsy ocieplane, bądź takie które posiadają z przodu warstwę chroniącą przed wiatrem. Biegacze wiedzą jak nieprzyjemne może być bieganie w mrozie, kiedy nie ma się odpowiednio zabezpieczonych nóg. Konieczna jest również czapka oraz rękawiczki z membraną chroniące przed mrozem. Decydując się na ubiór do biegania warto postawić na sprawdzone marki. Taką marką jest na przykład Under Armour. Marka amerykańska, która powstała w 1996 roku. Założona została przez kapitana Futbolu Amerykańskiego oraz studenta Uniwersytetu w Maryland. Obecnie marka ta rozpoznawana jest na całym świecie. Sponsoruje ponad 100 drużyn sportowych w tym również drużyny z Polski. Marka Under Armour jako jedna z pierwszych stworzyła odzież odprowadzającą wilgoć na zewnątrz. Zainspirowało to inne znane marki do tworzenia podobnej odzieży. Posiada w swojej ofercie zarówno t-shirty, bluzki z długim rękawem, spodnie, jak również torby sportowe, bieliznę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here