Bieganie – jak zacząć?

0
256
Bieganie – jak zacząć?

Wydaje się, ze bieganie jest sprawą prostą. Nie trzeba do tego żadnej fachowej wiedzy. Jednak odpowiednia technika biegu na duży wpływ na komfort biegania jak również na jego efektywność.

Dobrze jest aby ktoś ocenił nasz styl biegu i wskazał, które elementy należałoby poprawić, nad którymi popracować. Dobra technika zmniejsza ryzyko urazów. Dobrze jest aby już zaczynając bieganie ktoś spojrzał fachowym okiem na naszą technikę biegu aby nie utrwalać niepotrzebnie negatywnych schematów ruchowych, z których później będzie ciężej zrezygnować.

Niezmiernie ważne jest odpowiednie ułożenie ciała, które zapewni nam ekonomiczny bieg. Głowę należy trzymać prosto. Nie należy nią zbytnio kręcić na boki, kiwać, pochylać do przodu. Mięśnie twarzy należy w miarę możliwości rozluźnić, pamiętając o prawidłowym oddychaniu.

Plecy powinny być wyprostowane, nie zgarbione. Z kolei zbytnie wychylanie klatki piersiowej do przodu również nie jest zbyt korzystne. Ciało powinno być nieznacznie pochylone do przodu, ale tak aby biodra nie zostawały z tyłu. Lądowanie na stopy powinno odbywać się przed ciałem, tak aby wylądować na śródstopiu. Lądowanie na pięty nie jest wskazane gdyż może powodować bóle kręgosłupa a także kontuzje kolan. Lądując nie można tego robić na wyprostowane kolano, ale lekko zgięte. Łydkę ustawia się prostopadle do ziemi.

Zwróćmy również uwagę na ramiona, które przy stawianiu stopy na podłożu ramiona nie mogą przekraczać pasa. Nie dbając o odpowiednią postawę przy lądowaniu stopy na podłożu nastąpi wstrząs niczym nie zamortyzowany. Zadaniem ramion jest wspomaganie kroku. Jeśli są zbyt nisko opuszczone nie będą spełniały swojej roli. Wiadomo, że nie od razu każdy nabierze dobrej techniki biegu. Należy ją ciągle kontrolować i korygować, aż utrwali się w nas prawidłowa postawa. Osobie na co dzień mającej pracę biurową może być trudno i zachowanie prawidłowej postawy.

Warto wówczas zacząć bieganie z kimś, kto wskaże prawidłowe ustawienie sylwetki. Z czasem utrwali się ona i będzie normą podczas biegu. Oprócz odpowiedniej postawy znaczenie ma również obuwie w których biegamy. Jeśli robimy to regularnie to warto postawić na dobrej klasy obuwie. Buty do biegania Asics są chyba najbardziej polecane. Szczególnie znane na całym świecie są buty do biegania marki Asics. To japońska firma z wieloletnią tradycją, zatrudniająca całą rzeszę technologów i naukowców pracujących nad udoskonaleniem butów, tak aby jak najlepiej sprawowały swoją rolę podczas biegania. Warto poświecić chwilę i zapoznać się z butami tej marki, gdyż korzystają z nich sportowcy na całym świecie. Wyróżniają się nie tylko piękną kolorystyką, wzornictwem, ale przede wszystkim trwałością, jakością, solidnością wykonania. Przy produkcji każdej pary obuwia zastosowano mnóstwo nowoczesnych technologii, tak aby jak najlepiej spełniały swoją rolę.

Każdy, kto choć raz wypróbował buty do biegania Asics z pewnością do nich wróci w przyszłości. Warto postawić na jakość i cieszyć się dobrymi i wygodnymi butami przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here