Jak wybrać odpowiedni trening?

0
311
Jak wybrać odpowiedni trening?

Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniego treningu jest określenie czego oczekujemy, jakie efekty chcemy osiągnąć i ile czasu ma nam to zająć. Jest to istotne, ponieważ nie każda aktywność fizyczna przynosi identyczne efekty. Wybierając trening, który nie spełnia naszych oczekiwać często rezygnujemy, zamiast po prostu zmienić rodzaj treningów. Do wyboru mamy 5 podstawowych rodzajów treningu, które różnią się intensywnością i efektami, jakie osiągasz po ich wykonywaniu.

Trening aerobowynajczęściej wykonuje się na takich urządzeniach jak bieżnia, stepper czy rowerek. Charakteryzuje się on niską intensywnością – wykonuje się go na poziomie ok. 65% tętna maksymalnego. Powinien trwać od 30 do 60 minut. Jego zaletą jest to, że podczas jego wykonywania organizm spala tłuszcz oraz działa bardzo pozytywnie na układ naczyniowo – krwionośny. Jeśli Twoim głównym celem jest utrata tkanki tłuszczowej, trening aerobowy będzie dobrym wyborem.

Trening cardio charakteryzuje się wyższą intensywnością niż trening aerobowy, trwa jednak krócej. Można wykonywać go na tych samych urządzeniach co aeroby, jednak intensywność powinna sięgać 80% tętna maksymalnego. Trening cardio można zaliczyć do treningu wytrzymałościowego, ze względu na dość dużą intensywność. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu swojej wytrzymałości i kondycji warto spróbować takiego rozwiązania. Taki trening to, na przykład, dynamiczna jazda na rowerze.

Trening interwałowy. Inaczej zwany metodą HIIT, może być realizowany na każdej maszynie przeznaczonej do treningu cardio. Jego cechą charakterystyczną jest zmienianie intensywności ćwiczeń. To znaczy, że podczas takiego treningu przechodzimy od niskiej intensywności wykonywania ćwiczeń aż do maksymalnej intensywności. Przyjmując proporcje 1:1 – jedziemy na rowerze z umiarkowaną intensywnością przez minutę, po czym kolejną minutę jedziemy w maksymalną intensywnością. I tak na zmianę. Taki trening powinien trwać ok. 20 minut. Jego zalety to przyspieszenie metabolizmu, spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększenie wytrzymałości.

Trening siłowy polega na wykonywaniu krótkich, ale intensywnych serii ćwiczeń z dużym obciążeniem. Podczas jednej sesji treningu można trenować całe ciało lub poszczególne partie mięśni. Taki trening umożliwia kształtowanie sylwetki, tak jak tego chcemy. Wzmacnia i przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej oraz jej kształtu. Wzmacnia ścięgna i kości oraz przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej (szczególnie po zakończeniu treningu). Przykładami najczęściej wykonywanych ćwiczeń siłowych jest martwy ciąg, wiosłowanie, podciąganie na drążku, przysiady ze sztangą i szeroko rozumiane podnoszenie ciężarów. Trening siłowy doskonale wpływa na modelowanie sylwetki.

Ostatnią formą trening jest trening relaksacyjny. Jego głównym celem jest spowolnienie tętna i ustabilizowanie oddechu. Doskonale relaksuje cale ciało i daje mięśniom odpocząć. Dotlenia organizm i mózg. Trening ten charakteryzuje się bardzo niską intensywnością, jednak doskonale pobudza cały organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here