Wstrząs anafilaktyczny – jak powstaje, co jest jego objawem i jak pomóc poszkodowanemypYTAJNIK

0
259
Wstrząs anafilaktyczny – jak powstaje, co jest jego objawem i jak pomóc poszkodowanemypYTAJNIK

Czym jest właściwie anafilaksja (inaczej wstrząs anafilaktyczny)?. Jest to mocna reakcja alergiczna, która najczęściej stanowi niebezpieczeństwo dla naszego życia. Podstawowym powodem anafilaksji jest za duża reakcja naszego układu immunologicznego na dany alergen. Najpopularniejszymi alergenami przy wstrząsach to jedzenie, lekarstwa oraz toksyny insektów. Wstrząs anafilaktyczny przeważnie obejmuje całe ciało. Nie ma zasady dotyczące czasu w jakim może nastąpić wstrząs od momentu kontaktu z alergenem. Może to być niecała minuta lub nawet do ośmiu godzin.

Anafilaksja może być groźna zwłaszcza w przypadku, gdy ignorujemy pierwsze symptomy. Ważne jest zatem, żeby dobrze i dokładnie rozpoznawali nasze alergie a także być świadom zagrożeń jakie ze sobą niosą. Każdą naszą wątpliwość odnośnie ryzyka wstrząsu anafilaktycznego z pewnością nam wyjaśni lekarz. Tylko on ma możliwość dobrać nam odpowiednie leczenie. W przypadku alergenów jak: medykamenty, jad owadów powszechne jest stosowanie odczulaczy (czyli tak zwana immunoterapia). W ten sposób możemy zwiększyć odporność naszego organizmu na te substancje. Jednak ta metoda nie jest gwarancją pełnego sukcesu. Nasilone reakcje alergiczne, które występują podczas zabiegu, wymagają tego, by pacjent był zawsze pod obserwacją lekarza w szpitali.

Pomimo tego, że jesteśmy ostrożni wobec tego co się dzieje w naszym otoczeniu, to wstrząs anafilaktyczny może się pojawić w każdej chwili. Zatem istotne jest, aby osoby, które już miały wcześniej taki atak, miały zaplanowane właściwe postępowanie. Najistotniejszą zasadą o której trzeba pamiętać to noszenie strzykawki z epinefryną ,inaczej adrenaliną(regularnie spoglądając na datę ważności). Warto również przestudiować ulotki dotyczące takich wstrzykiwaczy. Dodatkowo można samodzielnie ćwiczyć wstrzykiwanie substancji za pomocą wstrzykiwacza demonstracyjnego.

Dobrze jest także nosić cały czas przy sobie zaświadczenie od lekarza odnoszące się do problemów z anafilaksją oraz kategorię alergenów na które jest się uczulonym.

Jakie są objawy wstrząs anafilaktyczny? Przede wszystkim w jednej chwili pojawia się bardzo wiele objawów. Reakcja alergiczna jest zazwyczaj natychmiastowa, chociaż zdarza się nawet po po paru godzinach! (jest to rzadkość). Najważniejsze objawy na które powinniśmy zwrócić uwagę to pokrzywka skóry (w szczególności u ludzi uczulonych na dany pokarm), momentalne obniżenie ciśnienia, duszności, torsje, chrypka, zawroty głowy czy kołatanie serca. Jednak są czasem takie sytuacje, gdzie bez wcześniejszych objawów, osoba nagle traci przytomność (najczęściej po ugryzieniu owada lub po podaniu dożylnie lekarstwa na który ma się alergię). W takich  rzadkich sytuacjach powinno się działać błyskawicznie, a mianowicie udzielić  pierwsza pomoc, która z dużym prawdopodobieństwem uratuje komuś życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here