Stale mówi się, że to tłuszcz jest sprawcą wszelkiego zła w naszym organizmie. Prawda jest jednak zupełnie inna, bo to właśnie cukier w każdej swojej postaci jest przyczyną epidemii otyłości oraz wielu przewlekłych chorób, a pomocnym rozwiązaniem o którym będziemy pisali może być detoks cukrowy.
Cukier sam w sobie pośrednio, bądź bezpośrednio ma wpływ na rozwój chorób serca, nowotwory, demencje, cukrzyce typu drugiego, trądzik, a także depresje czy bezpłodność i impotencje. Badania wykazały, że fruktoza (jeden z rodzajów cukru znajdujący się w owocach) niezwykle szybko zamienia się w tkankę tłuszczową. Ponadto fruktoza zaburza pracę leptyny, hormon sygnalizujący naszemu mózgowi, że jesteśmy już syci i nadszedł czas, aby przestać jeść. Nie oznacza to, że powinniśmy teraz ograniczać owoce. Wręcz przeciwnie – jedzmy ich dużo, ale niech to będzie główne źródło cukrów, które dostarczamy do naszego organizmu.
Przeciętny Amerykanin, który nie wie co to detoks cukrowy, zużywa 152 kg cukru rocznie, a to daję dzienną dawkę ok 65 łyżeczek dla jednej osoby dorosłej. Natomiast dzieci biją wszelkie rekordy – pochłaniają aż 90 łyżeczek cukru dziennie. Jakby się przyjrzeć składom artykułów spożywczych oraz napojów które kupujemy, to cukier znajdziemy praktycznie w każdym z nich chociaż mało kto na to zwraca uwagę.
Czy cukier uzależnia?
Wspominaliśmy o tym w jednym z poprzednich artykułów, że cukier jest tak samo uzależniający jak narkotyki. To zaburzenie biologiczne, napędzane przez hormony i neuroprzekaźniki podpowiadają nam, że cukier jest naszym paliwem. Zaczynamy mieć ochotę na coś słodkiego, a to prowadzi niestety do niekontrolowanego objadania się. Naukowcy z Harvardu przeprowadzili badanie, w którym obserwowali organizm osób pijących shake’a z dużą ilością cukru oraz tego ze śladową jego ilością. Okazało się, że przy pierwszej opcji poziom cukru i insuliny we krwi znacznie podskoczył, co spowodowało pragnienie kolejnej dawki. Co ciekawe centrum uzależnień w mózgu badanych zaczęło świecić jak niebo w noc sylwestrową. Badanie to potwierdziło jeszcze dobitniej, że cukier jest swego rodzaju legalnym narkotykiem.
Detoks cukrowy – 8 skutecznych sposobów
Podstawą jest ograniczenie cukru w diecie. Oczywiste jest to, że nie da się wyeliminować całkowicie cukru, ale ograniczenie go do 40 gramów dziennie jest możliwe i da spektakularne efekty. Unikaj syropów o wysokiej zawartości fruktozy i cukru stołowego. Wszelkiego rodzaju żywność przetworzona napakowana jest cukrem, ketchup oraz inne sosy i dressingi do sałatek, dżemy, masła orzechowe, słodycze.
Powiedz stanowcze nie słodkim napojom. Popularna cola w swojej puszcze ma ponad 20 gram fruktozy. W szklance soku pomarańczowego jest ponad 10 gram fruktozy, sok żurawinowy może mieć tej substancji aż 13 gram, a o 3 gramy więcej cukru jest w soku jabłkowym. Jeśli robisz sam koktajle, bądź soki to już nie dodawaj dodatkowego cukru. Tak samo zrób, gdy pijesz poranną kawę czy herbatę – unikaj cukru. Przede wszystkim unikaj picia takich napojów, wybierz wodę. Jeśli lubisz posmak owoców to nie wybieraj wody owocowej, bo ma ona w sobie oprócz sporej ilości cukru inne niezdrowe niespodzianki. Możesz wycisnąć do dzbanka z wodą cytrynę albo wrzucić maliny.
Zamień biały chleb, ryż i makaron na ciemny. Niech w Twojej diecie zawita skrobia, która jest obecna w pełnoziarnistych makaronach, chlebie, czy ziemniakach. Produkty te są bogate w glukozę, która odpowiada za wydzielanie insuliny w organizmie.
Dbaj o siebie. Jeśli nie ćwiczysz regularnie postaraj się 30 minut dziennie przeznaczyć na ruch fizyczny. Możesz pójść na spacer, zamiast wejść do windy to wejdź po schodach albo pobaw się na świeżym powietrzu z dzieckiem. Ważne jest abyś nie przebywał wyłącznie w domu albo w pracy, minimum przez 10/15 minut naciesz się słońcem, aby uzupełnić witaminę D.
Podejmij wyzwanie i ogranicz fruktozę. Fruktoza mimo tego, że występuje w owocach również jest szkodliwa. Jedzenie jej powoduje, że organizm produkuje więcej enzymów, co prowadzi do zwiększenia pragnienia cukru. Jeżeli chcesz przejść na detoks cukrowy to unikaj owoców, które mają największą zawartość fruktozy, czyli rodzynek, suszonych fig i moreli oraz winogron i gruszek. Czytaj etykiety produktów, które kupujesz i nie wybieraj tych, które mają w sobie syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy.
Jedz śniadanie bogate w białko. Pół godziny po przebudzeniu zjedz posiłek składający się z co najmniej 10 gramów białka, to pomoże ustabilizować Twój poziom cukru w organizmie. Do omletu możesz dodawać codziennie inne dodatki, więc szybko Ci się nie znudzi. Jednego dnia zjedz omlet z pomidorami, następnego z szynką, a jeszcze innego z ziarnami.
Przestań podjadać! Trzymaj się 5 posiłków dziennie co 3/4 godziny. Przeważnie przekąskami na szybko są batoniki, które ociekają cukrem. Jeśli już naprawdę musisz coś zjeść między posiłkami niech będzie to jakieś warzywo np. pomidor czy papryka.
Pamiętaj o witaminach, o których pisaliśmy również w artykule pt. Jak wzmocnić odporność organizmu. Aby zoptymalizować zdolność organizmu do metabolizowania węglowodanów przyswajaj codziennie 50 mg witaminy B, którą znajdziesz m.in. w fasoli, mleku, ryżu, suszonych owocach. Witamina C (500 mg) bogato występująca w pietruszce, cytrusach, czarnej porzeczce, czy czerwonej papryce. Istotny dla tego procesu jest również cynk (15 mg), który jest obecny w ostrygach, nasionach dyni, kiełkach pszenicy albo arbuzie. Jeśli nie jesteśmy w stanie zjadać tak wielu różnych produktów zawsze można wyręczyć się suplementami diety.
Każdy z nas uwielbia słodycze i całkowite odstawienie ich jest trudne, a zrezygnowanie z cukru praktycznie niemożliwe, bo w każdym produkcie jest pewna jego ilość. Jednakże można przejść na detoks cukrowy, jeść mądrze i zdrowo. Jeśli jednak będziesz w kryzysowym stanie to sięgnij po gorzką czekoladę albo jabłko zamiast mlecznej czekolady, bądź słodkiego napoju.