Odpowiednie ułożenie do masażu – podstawa prawidłowego zabiegu

0
410
Odpowiednie ułożenie do masażu – podstawa prawidłowego zabiegu

W celu prawidłowego wykonania masażu konieczne jest prawidłowe ułożenie pacjenta,w zależności od masowanego obszaru. Pozycja taka powinna być wygodna dla pacjenta oraz bezpieczna, a także powinna dać pełne rozluźnienie mięśni. Możemy zastosować pozycję leżenia tyłem. W takiej pozycji kończyny dolne są lekko zgięte w stawach kolanowych i biodrowych, a pod kolanami i głową znajduje się wałek, kończyny górne swobodnie leżą wzdłuż tułowia. Kolejną pozycją ułożeniową jest leżenie przodem z wałkiem pod brzuchem, pod stopami i pod barkami, co daje całkowite rozluźnienie mięśni. Stosujemy również pozycję na boku, gdzie wałki stanowią oparcie dla kończyny dolnej i górnej oraz pod głowę. Pozycja ta jest rzadko stosowana. Pacjent może także siedzieć na krześle z opartą głową i ramionami na stole, w celu wykonania masażu barków. Dobierając pozycję należy uwzględnić stan zdrowia pacjenta, dolegliwości oraz obszar masowany.
Preparaty do masażu

Każdy masażysta musi posiadać zestaw kosmetyków do masażu. Celem stosowania takich kosmetyków jest lepszy poślizg podczas masażu oraz ich wpływ na tkanki organizmu. Często pacjenci są uczuleni na różne preparaty, dlatego też przynoszą swoje już wypróbowane. Zastosować możemy przykładowo: oliwki dla dzieci, specjalne oliwki do masażu, kremy do masażu, talki. Znaleźć możemy olejki aromatyczne o zapachu owoców takie jak: olejek z avocado, z jojoby, z nasion winogron czy ze słodkich migdałów. Sklepy posiadają szeroką gamę preparatów do masażu i różne ich ceny, dlatego możemy wybrać to co najlepiej nam odpowiada. Produkty są również przeznaczone do skóry suchej, wrażliwej, bądź tłustej, a także oliwki do masażu relaksującego, odprężającego, a nawet erotycznego. Do masażu zastosować możemy kremy lecznicze do określonych jednostek chorobowych.

Techniki masażu

Masaż obejmuje techniki takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, wstrząsanie, wałkowanie, które należy wykonywać w podanej kolejności. Najpierw wykonujemy głaskanie, aby przygotować skórę do dalszych technik. Głaskaniem przeplatamy również poszczególne techniki i kończymy masaż w celu rozluźnienia organizmu. Możemy zastosować głaskanie powierzchowne, a więc delikatne oraz głębokie mocniejsze, wnikające głębiej. W tej technice wyróżniamy głaskanie poprzeczne, podłoże, jednorącz i oburącz. Po głaskaniu wykonujemy rozcieranie, polegające na wykonywaniu ruchów kolisto-posuwistych wraz z tkana masowana. Jest to technika najważniejsza w procesie leczenia. Kolejno przechodzimy do ugniatania, oklepywania np. „miseczkami”, „miotełkami” oraz oklepywanie „karatowe” i wibracji, a na końcu dokonujemy wstrząsania. Masaż kończyny głaskaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here