Czy w Polsce da się leczyć zaćmę na NFZ?

0
258
Czy w Polsce da się leczyć zaćmę na NFZ?

W jaki spośób leczy się zaćmę? Czy zabieg jest kosztowny? A może można przeprowadzić go na koszt NFZ? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule, dlatego też koniecznie go przeczytaj.

Jak usunąć zaćmę?

Zaćmę przede wszystkim leczy się operacyjnie. Jednak tego typu operacja w chwili obecnej jest traktowana przede wszystkim jako zabieg niezwykle prosty oraz skuteczny. Tutaj nie jest nic skomplikowanego. Będzie on trwał ledwie kilkanaście minut, więc nie zajmie dużo czasu dla nikogo. Obecnie bez wątpienia operacje tego typu stają się coraz bardziej bezpieczniejsze. W tej chwili będą znacznie mniej obciążające dla pacjenta niż jeszcze jakiś czas temu. Najczęściej są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, kroplowym. Oczywiście co ważne, zabiegi w Polsce tak naprawdę niczym nie różnią się od podobnych przeprowadzanych chociażby za Oceanem, czy w Europie Zachodniej. Operacja usunięcia zaćmy to jest procedura praktycznie standardowa i wykonywana przede wszystkim w trybie wyłącznie ambulatoryjnym. Dlatego też taki zabieg nie będzie trwał długo. Jeśli mamy zaćmę niepowikłaną to nasz pobyt w klinice przedłuży się do zaledwie kilku godzin. Przy natomiast nieco bardziej powikłanej, wtedy wydłuży się do dwóch lub więcej dni. Po nich i tak zawsze będą konieczne wizyty kontrolne.

Czy można przeprowadzić zabieg na koszt NFZ?

Leczenie zaćma NFZ to olbrzymia ulga dla pacjenta. Nie musi wtedy za nic płacić, więc nic dziwnego, że leczenie zaćma NFZ jest najchętniej wybieraną przez Polaków opcją, nawet jeśli oznacza to zabieg poza granicami kraju. Są różne operacje usunięcia zaćmy. Jedną z podstawowych i najchętniej stosowanych pozostaje fakoemulsyfikacja. Operacja tego typu polega na wszczepieniu w miejsce chorej już soczewki tej nowej czyli sztucznej. W czasie takiego bardzo rutynowego zabiegu wykonywane jest na wstępie niewielkiego typu nacięcie. Robi się to z pomocą naprawdę niewielkiego typu narzędzia, które posiada wielkość końcówki długopisu. Chirurg wtedy usuwa właśnie tą zmętniałą soczewkę. Jednak może to także wykonywać przy pomocy emulsyfikacji płynowej i bez udziału nawet elektrodźwiękow. Wtedy wykorzystywane są po prostu delikatne strumienie płynu, prosto do wypłukania zmętniałej soczewki. Zabieg taki może być nawet wykonywany przy pomocy narzędzia ultradźwiękowego, które będzie rozbijało i delikatnie usuwało zmętniałą soczewkę. Warto o tym pamiętać przede wszystkim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here