Czy płeć ma znaczenie w zawodzie ginekologa?

0
237
Czy płeć ma znaczenie w zawodzie ginekologa?

Każda kobieta ma za sobą kilkanaście wizyt u ginekologa. Dla jednych stanowi to spory problem, inne podchodzą do każdej wizyty na porządku dziennym. Dla tej pierwszej grupy swego rodzaju kłopotem jest płeć ginekologa. Często zdarza się bowiem, że przypadło im spotkanie z mężczyzną, który zajmuje się taką profesją. Jak mam się zachować? Zmieniać czy nie? – takie pytania przechodzą im wtedy przez głowę. Czy mężczyzna jest gorszym specjalistą w tej dziedzinie od kobiety? To tak jakby napisać, że ginekolodzy z Warszawy są lepsi od ginekologów z Poznania.

Wszystko jest oczywiście zależne od umiejętności, podejścia do pacjenta i określonych cech lekarza. Równie dobrze możemy trafić na świetnego ginekologa płci męskiej, jak i fatalną panią doktor. Taka sama zasada istnieje oczywiście w drugą stronę. Przy wyborze ginekologa nie warto więc za kryterium wyboru stawiać sobie płci, a bardziej merytoryczne kwestie. Warto spojrzeć na to w drugą stronę – mężczyzna, który przyjmuje już wiele lat, taktuje pacjentkę tylko i wyłącznie jako obiekt badań. On sam ma za sobą mnóstwo takich wizyt nie tylko w ciągu całego roku, ale nawet w ciągu dnia. Nie może sobie pozwolić na żadne podteksty podczas pracy, a co więcej, nawet mu to przez głowę nie przechodzi. Wśród pacjentek można znaleźć różne głosy.

Jedne są przekonane, że tylko kobieta potrafi z wyczuciem przeprowadzić badanie, drugie, że mężczyzna jest pewniejszy w swoich działaniach. Można spotkać wiele opinii na temat nieprzyjemnych ginekologów płci męskiej, ale tyle samo, jeśli nawet nie więcej, odnosi się do kobiet. Oczywiście należy pamiętać, że u ginekologa powinniśmy czuć się jak najbardziej swobodnie i mimo przedstawionych argumentów, nadal przy mężczyźnie lekarzu czułybyśmy się nie komfortowo, lepiej udać się do kobiety (dlaczego? zajrzyj na slownikmedyczny.edu.pl). To jednak nie powinno być głównym kryterium wyboru. Istnieją bowiem pacjentki, które za nic w świecie nie zmieniłyby swojego wieloletniego ginekologa, który jest mężczyzną. Na pierwszym miejscu stawiają bowiem to co u lekarzy powinno być najważniejsze, czyli jakość świadczonych usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here