Krwawnik pospolity – roślina lekarstwo

0
237
Krwawnik pospolity – roślina lekarstwo

Krwawnik pospolity to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie pospolicie na obszarze całej Polski. Jest ziołem o cennych właściwościach leczniczych wykorzystywanych w kuracji na różne choroby.

Roślina preferuje miejsca słoneczne i suche, ale można ją uprawiać na wszystkich glebach. Dzięki kłączom bardzo szybko się rozmnaża, do tego stopnia, że może zakłócić wzrost innych roślin w ogrodzie. Krwawnik osiąga wysokość do 80 cm. Łodyga jest lekko rozgałęziona w kolorze szaro – zielonym. Wydziela bardzo charakterystyczny zapach, po którym od razu łatwo rozpoznać roślinę. Liście są ciemnozielone, o kształcie lancetowatym, pierzaste, wąskie. Kwiaty rośliny zebrane są w baldachogrono w kolorze białym lub różowym. Owocem jest niełupka.

Surowcem zielarskim są wszystkie naziemne części rośliny. Zbiorów dokonuje się latem, w okresie kwitnienia rośliny. Łodygę ścina się na wysokości około 10 centymetrów. Następnie rośliny związuje się w pęczki i zawiesza ku dołowi w przewiewnym, suchym i zacienionym miejscu. Można także suszyć krwawnik w piekarniku, jednak w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni Celsjusza.

Krwawnik zawiera mnóstwo cennych z punktu widzenia medycyny składników. Sa to między innymi: flawonoidy, garbniki, kwas mrówkowy, octowy, izowalerianowy, glikozyd, cholina oraz sole mineralne.

Krwawnik pospolity na tle innych ziół wyróżnia się swoją uniwersalnością. Najważniejszymi właściwościami rośliny są przeciwzapalność i antyseptyczność.  Okłady z krwawnika pospolitego sa świetnym środkiem przyspieszającym gojenie się ran, oparzeń i wrzodów, łagodzącym stany zapalne skóry. Zioło ma także bardzo dobry wpływ na prace układu pokarmowego – przyspiesza przemianę materii, pobudza apetyt, likwiduje wzdęcia, kolki i niestrawność. Leczy zapalenie żołądka i jelit. Pobudza prace wątroby poprzez regulacje produkcji żółci.

Ponadto krwawnik pospolity jest bardzo skutecznym lekiem na przeziębienie, grypę, kaszel i ból gardła. Jest środkiem moczopędnym i napotnym, w związku z czym pomaga oczyścić organizm z toksyn. Oddziałuje pozytywnie na układ krwionośny, lecząc żylaki, redukując zakrzepy i obniżając ciśnienie tętnicze. Dodatkowo jest stosowany w bólach stawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here