Regulacja płodności może odbywać się za pomocą wielu dostępnych metod. To, którą z nich wybierzemy, zależy w głównej mierze od naszych własnych potrzeb, stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań, jakie mogą się z nim wiązać. Dlatego w celu wyboru najlepszej formy antykoncepcji najlepiej będzie skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje sposób, dostosowany do wymagań naszego organizmu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze metody regulacji płodności i ich krótką charakterystykę.
Do naturalnych form antykoncepcji należą: metoda kalendarzowa, termiczna, objawowo-termiczna, Billingsów (obserwacji śluzu) oraz stosunek przerywany. Pierwsza z nich polega na obserwacji cyklu miesiączkowego, ustaleniu okresu w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe i powstrzymaniu się w tym czasie od współżycia. Metoda termiczna opiera się na mierzeniu temperatury, której podwyższona wartość w połowie cyklu świadczy o owulacji, natomiast objawowo-termiczna łączy tę czynność z obserwacją śluzu (metodą Billingsów), który zmienia swoje właściwości w kolejnych etapach cyklu miesiączkowego. W okresie płodnym śluz jest obfity, przezroczysty i rozciągliwy.
Sztuczne metody antykoncepcji możemy podzielić na mechaniczne i chemiczne. Do pierwszych należą prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet, spirale wewnątrzmaciczne oraz kapturki, gąbki i krążki dopochwowe, zaś do drugich – środki plemnikobójcze. Sztuczną metodą regulacji płodności są również tabletki antykoncepcyjne, które zawierają środki hormonalne, zatrzymujące owulację. Tabletki są zazwyczaj dwuskładnikowe: estrogeno-progesterogenne. Jednoskładnikowe mogą być podawane jedynie po specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Innym rodzajem antykoncepcji hormonalnej są implanty podskórne, wydzielające hormon zapobiegający jajeczkowaniu i zagęszczający śluz w szyjce macicy. Na podobnej zasadzie działają plastry hormonalne, przyklejane raz na tydzień i dające podobną skuteczność jak tabletki. Owulację hamuje również zastrzyk antykoncepcyjny, wykonywany co 3 miesiące domięśniowo.
Chirurgiczną metodą antykoncepcji jest sterylizacja. U kobiet polega ona na podwiązaniu jajowodów lub wycięciu jajników, zaś u mężczyzn – podwiązaniu nasieniowodów. W Polsce jest obecnie zabroniona.