Podstępna depresja – jak się objawia i jakie mity o niej krążą?

0
346
Podstępna depresja – jak się objawia i jakie mity o niej krążą?

Na depresję mogą chorować już naprawdę młodzi ludzie. Wiem, może to brzmi dziwnie dla niektórych z Was – jednak to prawda. Sama będąc dzieckiem, chorowałam. Jednak jeszcze wtedy pojęcie depresji u dzieci nie było tak dobrze znane. Z tego powodu miałam różne nieprzyjemne sytuacje i nabawiłam się dodatkowych przykrych zaburzeń psychicznych. Oczywiście wszystko ma swoje powody. Jednak depresja rozwija się po cichu i może zaatakować każdego. Pamiętaj też o tym, że na depresje składa się wiele czynników i zazwyczaj są to naprawdę głębsze problemy, a nie jeden powód.

Pytania jakie najczęściej sobie zadajemy w związku z depresją

Jak odróżnić, że to nie zwykły dół tylko już depresja? Twoja znajoma często mówi Ci, że ma ochotę się zabić… Co wtedy zrobić? Mówi na serio czy tylko żartuje? Może jednak to prawda, że na psychologię idą ludzie, którzy sami mają problemy ze sobą? Rozważmy po kolei wszystkie pytania tutaj zawarte. Może uda mi się trochę przybliżyć Tobie pojęcia związane z depresją i tym, jak ona tak naprawdę wygląda. Na pierwszy ogień weźmiemy początkowe pytanie.  

Jak odróżnić, że to nie zwykły dół tylko już depresja?

Dołka tak naprawdę może złapać każdy z nas. Szczególnie, jeżeli odczuwamy jakieś przesilenie związane z nauką czy pracą. Doła możemy mieć nawet wtedy, gdy zmienia się pogoda. Jest bardzo wiele osób, które negatywnie reagują na zmiany pogody. Odczuwają wtedy taką niechęć do aktywności i podejmowania różnych działań. W dniu takiej złej pogody taka osoba ma chęć po prostu się zaszyć pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty i trochę odpocząć. Czasami nawet nie wiemy czym taki dół został spowodowany. Po prostu źle się czujemy. I to jest jak najbardziej normalne. Każdy z nas może się czasem gorzej poczuć i potrzebuje trochę odetchnąć.

Depresja natomiast jest już poważną chorobą. Chorobą na tyle poważną, że może doprowadzić nawet do śmierci. Niestety, depresja dotyka coraz większej ilość osób. Nawet tych bardzo młodych ludzi. Często depresja dotyka uczniów między 14 a 19 rokiem życia, czego wiele osób nie wie, a jeszcze więcej osób nie może tego zrozumieć. Właśnie takie młode osoby w tym okresie dorastania i stawania się już osobą dorosłą, przeżywa swego rodzaju kryzys. W tym okresie pojawia się wiele zmian emocjonalnych i fizycznych, które mogą właśnie przyczynić się do zachorowania na depresję.

Depresja objawia się tym, że taka osoba przez dłuższy czas czuje się źle. Powoli traci umiejętność odczuwania radości z różnych rzeczy, które wcześniej sprawiały jej radość. Czujesz się po prostu źle z samym sobą. Następuje wycofanie się z różnych aktywności, nawet tych na portalach społecznych. Przestajesz mieć ochotę na spotykanie się ze znajomymi i w ogóle na jakąkolwiek rozmowę z drugim człowiekiem. Czujesz się zmęczony podczas uprawiania różnych sportów czy chociażby aktywności na zajęciach w-f. Dodatkowo zaczynają się pojawiać problemy ze snem. Nie możesz zasnąć lub nie możesz się dobudzić. Przez większość dnia jesteś po prostu zmęczony… Masz ochotę przespać cały dzień i w ogóle nie wychodzić z łóżka. Czujesz w sobie taki wewnętrzny niepokój i irytację. A tak po za tym to nauka idzie trochę gorzej bo zaczynasz mieć problemy z koncentracją i pamięcią.

Ktoś kiedyś powiedział, że „Sen jest bratem śmierci” – osoby, które są chore na depresję naprawdę chciały by przesypiać całe dnie. Najlepiej całe swoje życie. Zniknąć…

Osoby w depresji mają również trudność z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji. Nawet najprostsze czynności takie jak ubieranie się może być dla nich trudne.

Pojawiają się myśli, co się stanie gdy założę tą albo inną koszulkę. Czy będę bardziej zauważony przez kogoś? Czy w tym wyglądam okej czy może znowu będą się ze mnie śmiać? Może jednak nie ubiorę tych spodni bo czuje się w nich źle? To w końcu w czym ja pójdę? Wolałbym nie wychodzić z domu…

Taki właśnie obraz może mieć przed sobą osoba chora na depresje i to każdego ranka przed wyjściem z domu. Wszystko sprawia trudność. Życie po prostu sprawia takim osobom trudność. Nie wiedzą jak mają dalej żyć. Jeśli taki stan melancholii oraz smutku utrzymuje się i wydaje Ci się, że z niczym sobie nie poradzisz, powinieneś udać się do specjalisty albo po prostu z kimś porozmawiać. Najgorsze w tym wszystkim są myśli, że powinno się z tym skończyć. Jednak takie myśli nie idą właśnie w kierunku szukania pomocy… Takie myśli zazwyczaj idą w kierunku samobójstwa. Utrzymywanie się takiego stanu powyżej dwóch tygodni powinno być sygnałem – dla wszystkich – Ciebie, Twojego otoczenia, przyjaciół, nauczycieli czy rodziców, że musisz podjąć w tym kroku leczenie.

W okresie dojrzewania wiele młodych osób cierpi również na taką formę depresji, w której są wiecznie wściekli i poirytowani. Dosłownie na wszystko. Wszystko ich wkurza i wywołuje swego rodzaju agresję. Dorośli mogą mówić, że jesteś opryskliwy czy bezczelny, a nawet chamski. Czasem właśnie taką arogancją i takim antagonizmem również objawia się depresja u młodych ludzi w okresie dorastania. Jeżeli coś takiego dotyczy właśnie Ciebie, to naprawdę postaraj się porozmawiać z kimś, kto mógłby Ci pomóc. Jeżeli nie masz takiej osoby, zawsze możesz zadzwonić na specjalne infolinie dla młodzieży.

Twoja znajoma często mówi Ci, że ma ochotę się zabić… Co wtedy zrobić? Mówi na serio, czy tylko żartuje?

Niestety tego nie będziesz nigdy wiedzieć. Jednak jeżeli taka osoba wspomina już o samobójstwie, to jednak warto uważać. Samobójcy często przed próbą samobójczą lub przed samym dokonaniem samobójstwa wysyłają różne sygnały, że chcą to zrobić. Te sygnały nie są tak dokładnie powiedziane wprost. Mogą to być jakieś anegdotki czy informacja ukryta w żarcie. Czasem bardzo trudno jest takie coś wyłapać. Niektóre osoby mogą się też żegnać z przyjaciółmi, tak jakby robili to na zawsze. Na przykład nagle odwiedzają swoich członków rodziny, z którymi nie mieli dłuższego kontaktu. Mówią im, że bardzo ich kochają i przytulają. Potem niestety znikają i nie ma z nimi kontaktu, nawet telefonicznie. Niekiedy znikają na zawsze… Żarty o śmierci typu, że fajnie byłoby umrzeć, powinny być sygnałem dla każdego, żeby uważać na taką osobę. Jest to znak, że prawdopodobnie myśli ona o samobójstwie.

Uwaga! Mit! Osoby które żartują o śmierci nigdy tego nie zrobią – to niestety nie jest prawdą. Właśnie przez takie żarty samobójcy często dają znak otoczeniu, że chcą to zrobić i zabijają się.

Osoby, które chcą podjąć próbę samobójczą naprawdę wcześniej często o tym mówią. Mówią o tym w żartach. Próbują wysyłać zupełnie inne komunikaty, obracać to w śmiech. Jednak należy uważać i przeprowadzić z taką osobą rozmowę, czy naprawdę chce to zrobić. Po jej zachowaniu powinno się już zauważyć faktyczną odpowiedź.

Często też może tak być, że osoba, która cierpi na depresją nagle ma więcej siły do życia. Jej nastrój znacznie się poprawia. Taka osoba zaczyna lepiej funkcjonować i potrafi załatwić wszystkie swoje najważniejsze sprawy. Jednak taka szybka poprawa może zwiastować właśnie próbę samobójczą. Podczas tego, gdy my myślimy, że naszej bliskiej osobie się poprawiło, to ona chce pozałatwiać wszystkie swoje sprawy aby po samobójstwie zostawić nam jak najmniej problemów. Oczywiście jest to chore myślenie, ponieważ samobójstwo osoby bliskiej to trauma nie do opisania. Taki przypływ sił osób chorujących na depresje możemy zobrazować również w inny sposób. Wyobraźcie sobie, że przez cale Wasze życie czujecie się okropnie.

Macie wrażenie, że tylko przeszkadzacie i jesteście błędem. Nie możecie już ze sobą wytrzymać. Teraz spokojnie zastanówcie się… Planujecie skończyć z tym życiem. W końcu przestaniecie czuć ten cały ból i tą presję. Te kilka dni dzielące Was od samobójstwa są dla Was po prostu szczęśliwe. Cieszycie się, że już z tym skończycie. Z tym okropnym życiem, i sytuacjami jakie Was otaczają. Taki właśnie może być obraz osoby, która choruje na depresję i postanowiła się zabić. Niestety, na takie nagłe poprawy również trzeba szczególnie uważać w przypadku osób chorych na depresję.

Kto najczęściej jest narażony na zachorowanie na depresję?

Na depresję narażonych jest tak naprawdę wiele osób. W dzisiejszych czasach depresja dotyka naprawdę wielu osób. Bardzo często ta choroba dotyka ludzi, którzy pochodzą z rodzin, w których już wcześniej występowały jakieś problemy psychiczne. Zapoczątkować depresję mogą również rodziny, w których pojawiają się jakieś problemy czy dysfunkcje, takie jak na przykład alkoholizm czy bezrobocie rodziców. Pamiętajmy, żyjemy w Polsce, gdzie niestety wiele osób ma problem alkoholowy. Niestety, to może być początkiem depresji lub nawet współistniejącej choroby.

Większość z nas pochodzi z rodzin, w której przynajmniej jeden jej członek – nawet z dalszej rodziny – ma właśnie problem alkoholowy. Po za tym na depresję cierpią również osoby, które doświadczyły w swoim życiu jakiś bardzo trudnych przeżyć lub traumy. Osoby, które doświadczyły czegoś strasznego, takiego jak choroby czy śmierć kogoś bliskiego lub na przykład osoby, które po prostu różnią się od swoich rówieśników czy otoczenia w jakim żyją. Takie osoby często są odtrącane przez środowisko i czują się bardzo samotne. Na depresje chorują również ludzie, którzy są ofiarami przemocy. Dlatego pamiętajcie też, że jeżeli się z kogoś śmiejecie, wyśmiewacie się, możecie być właśnie przyczyną przez którą ta osoba zachoruje na depresję… Wyśmiewanie się czy pisanie głupot w Internecie na temat drugiej osoby może ją naprawdę bardzo mocno dotknąć. Może nawet wywołać samobójstwo…

Może jednak to prawda, że na psychologię idą ludzie, którzy sami mają problemy ze sobą?

Bardzo dużo osób tak mówi. I zazwyczaj jednak to prawda. Wielu psychologów potwierdza tą tezę. Pamiętajcie jednak, że najlepszym specjalistą będzie zawsze taka osoba, która wie o czym mówi. Osoba, która wie z czym pracuje oraz taka, która być może też doświadczyła w swoim życiu różnych przykrych rzeczy albo chorowała na depresję. Jeśli teraz w młodym wieku doświadczasz różnego rodzaju problemów i jesteś tak zwanym wrażliwcem – bardzo przeżywasz wszystko to co dzieje się wokół Ciebie – być może tak Cię to wszystko uwrażliwi, że sam będziesz chciał zostać psychologiem. Zgłębiać tą całą wiedzę dotyczącą właśnie chorób psychicznych i różnych zaburzeń. Może pojawi się w Tobie taka chęć niesienia pomocy innym osobom. Kto jak kto, ale to właśnie takie osoby, które przeżyły podobne historie lub takie, które posiadają naprawdę wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną czy empatię, są najlepszymi psychologami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here