Opieka lekarska – prywatnie czy na NFZ?

0
225
Opieka lekarska – prywatnie czy na NFZ?

Współczesna opieka lekarska daję wiele możliwości i metod leczenia dolegliwości nowoczesnym sprzętem medycznym. Najbardziej popularne są przychodnie publiczne, jednak coraz chętniej pacjenci decydują się na gabinety prywatne, w których terminy wizyt są znacznie krótsze, a opieka medyczna profesjonalna i efektywna.

Publiczne gabinety lekarskie przyjmują pacjentów zgodnie z kontraktami zawartymi z NFZ. W celu skorzystania z usług poradni należy okazać dokument stwierdzający aktualne ubezpieczenie, oraz skierowanie od lekarza rodzinnego, jeżeli pacjent zapisany jest na wizytę u specjalisty, takiego jak: laryngolog, endokrynolog, urolog, czy kardiolog. Skierowanie nie jest konieczne w przypadku okulisty, ginekologa, stomatologa.
Czas oczekiwania na wolny termin wydłuża się w zależności od ilości gabinetów i liczby pacjentów zainteresowanych badaniem i konsultacją.

Coraz więcej pacjentów korzysta z prywatnych gabinetów lekarskich

Pierwsza wizyta w przychodni wymaga założenia kartoteki z danymi oraz numerem ubezpieczenia. W gabinecie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski i wstępne badania, mające na celu zdiagnozowanie chorego, dopasowanie skutecznej metody leczenia, dobór lekarstw, oraz ewentualne skierowanie na dalsze badania.
W związku z problemami w ówczesnej służbie zdrowia coraz więcej pacjentów korzysta z prywatnych gabinetów lekarskich, wyposażonych w sprzęt najnowszej generacji. Wizyta nie wymaga od chorego okazania legitymacji ubezpieczeniowej, co pozwala ludziom niezatrudnionym na bezproblemowe i szybkie skorzystanie z usług lekarskich. Wielką zaletą poradni prywatnej jest fakt, że terminy są znacznie krótsze, niżeli w przychodniach NFZ.
Nowoczesne placówki posiadają różne gabinety specjalistyczne na terenie jednego ośrodka, w których przyjmują lekarze specjalizujący się w poszczególnych dziedzinach medycznych. Zakres usług obejmuje:

stomatologię,
okulistykę,
ginekologię,
ortopedię itp.

Z pewnością wizyta prywatna jest dla pacjentów bardziej komfortowa i precyzyjna od bezpłatnych konsultacji.  W gabinetach lekarskich przyjmujących chorych na tzw. fundusz, badania i leczenie są znacznie mniej precyzyjne i szczegółowe. Listy pacjentów oczekujących na wizytę są dłuższe, co wpływa na dyskomfort psychiczny i mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Pomimo chęci i poświęcenia lekarzy nie wszystko działa jak powinno. Wielu pacjentów przerażają długie kolejki, wymuszone skierowania i problemy z receptami, dlatego decydują się na gabinet prywatny, pomimo, że za wizytę u specjalisty będzie musiał zapłacić.

Biorąc pod uwagę fakt, że pacjentów jest sporo, większość prywatnych lekarzy decyduje się na podpisanie umowy z NFZ, dzięki czemu przyjmować mogą zarówno prywatnie, jak i państwowo. Dla potencjalnych interesantów podobne rozwiązania zwiększają możliwość leczenia się w przychodniach blisko miejsca zamieszkania, pod ścisłym nadzorem specjalisty, bez konieczności wpisywania się na długą listę oczekujących. Rejestracja znacznie skraca się w czasie, a wizyta odbywa się w komfortowych warunkach, z zapewnieniem maksymalnej intymności, bezpieczeństwa i zaufania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here