Odkrywamy tajemnice oregano: jak uprawiać, suszyć i przechowywać to popularne zioło we własnym domu

0
108

Oregano to popularne zioło, które kojarzy się głównie z kuchnią włoską i śródziemnomorską. Jednak oregano to nie tylko doskonały dodatek do potraw, ale także zioło o wielu
zdrowotnych właściwościach. W tym artykule dowiesz się, jak uprawiać, suszyć i przechowywać oregano we własnym domu, aby cieszyć się jego aromatem i walorami zdrowotnymi przez cały rok

Jak uprawiać oregano w doniczce?

1. Wybierz odpowiednią doniczkę: Oregano dobrze rośnie w doniczkach o średnicy co najmniej 30 cm i głębokości 20 cm. Dno doniczki powinno być zaopatrzone w otwory umożliwiające odprowadzenie nadmiaru wody.

2. Przygotuj podłoże: Oregano preferuje lekkie, przepuszczalne podłoże. Możesz użyć mieszanki ziemi ogrodowej z dodatkiem piasku lub perlitu. Pamiętaj, aby podłoże było dobrze zdrenowane.

3. Posadź oregano: Posadź sadzonki oregano w doniczce, zachowując odstęp około 20 cm między nimi. Sadzonki można kupić w sklepie ogrodniczym lub wyhodować z nasion.

4. Pielęgnacja: Oregano potrzebuje dużo światła, dlatego miejsce uprawy powinno być dobrze nasłonecznione. Podlewaj roślinę umiarkowanie – oregano nie lubi nadmiaru wilgoci. Przycinaj roślinę regularnie, aby pobudzić jej wzrost.

Suszenie oregano – krok po kroku

Aby wysuszyć oregano, zbierz gałązki zioła przed kwitnieniem, gdy zawartość olejków eterycznych jest największa. Zbieraj zioła rano, po wyschnięciu rosy. Delikatnie opłucz oregano w letniej wodzie i osusz na papierowym ręczniku. Usuń wszelkie zwiędłe czy uszkodzone liście. Następnie zwiąż oregano w małe pęczki i powieś do góry nogami w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego, które może zniszczyć cenne składniki oregano. Suszenie oregano może trwać od kilku dni do 2 tygodni. Po wysuszeniu ściągnij liście z gałązek i przechowuj je w szczelnie zamkniętym słoiku, z dala od światła i wilgoci. W ten sposób przygotowane oregano zachowa swoje aromatyczne właściwości nawet przez kilka miesięcy.

Przechowywanie oregano – jak to robić, by zachować świeżość i smak?

Przechowywanie oregano to ważny aspekt, który pozwoli cieszyć się jego walorami smakowymi przez dłuższy czas. Zarówno świeże, jak i suszone oregano powinno być przechowywane w sposób odpowiedni dla każdej formy. Jeśli chodzi o świeże oregano, można je przechowywać przez krótki czas w lodówce, owinięte w wilgotną ściereczkę lub umieszczone w szczelnie zamkniętym pojemniku. W przypadku suszonego oregano, najważniejsze jest, aby przechowywać je w szczelnych słoikach lub pojemnikach, z dala od światła i wilgoci. W ten sposób zioło będzie zachowywało swoje walory smakowe przez długi czas. Oregano można także przechowywać w formie olejku eterycznego, który ma bardzo silne działanie antybakteryjne i antywirusowe. Olejek oregano przechowuje się w ciemnych buteleczkach, z dala od światła i źródeł ciepła, aby nie stracił swoich wartości zdrowotnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here