Grupa bezpieczeństwa CWU – co warto wiedzieć?

0
149

Grupa bezpieczeństwa stanowi zespół elementów systemu ogrzewania, który ma za zadanie zapewniać bezpieczeństwo przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia w układzie. Warto wiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z trzema elementami. Pierwszy element to manometr po stronie lewej, z którego odczytuje się ciśnienie wody. W środku z kolei znajduje się odpowietrznik. Przez niego powietrze jest wypuszczane z systemu grzewczego, co pozwala zniwelować ryzyko uszkodzeń przez rdzę. Nie bez znaczenia jest także zawór bezpieczeństwa, czyli jeden z najważniejszych elementów. Ma on za zadanie uwalniać wodę grzewczą wtedy, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie. Co warto wiedzieć o grupie bezpieczeństwa CWU?

Grupa bezpieczeństwa CWU

Grupa bezpieczeństwa CWU powinna zostać zainstalowana na wysokim punkcie pieca lub w pobliżu przewody przepływu ciepła. Okazuje się, że jest to niezbędne urządzenie w centralnym ogrzewaniu. Metalowa grupa bezpieczeństwa dobrze przewodzi ciepło, co wpływa na niewielkie straty ciepła. Istotne jest też to, aby wokół każdej grupy zamontować izolację. Najczęściej jest ona dołączona do zakupu. Co jeszcze warto wiedzieć? Grupa bezpieczeństwa CWU ma na celu zabezpieczać instalację wodną i grzewczą przed nagłym wzrostem ciśnienia, które może prowadzić do wielu problemów.

W jakim celu wykorzystywana jest grupa bezpieczeństwa CWU?

Nie od dziś wiadomo, że nowoczesne systemy grzewcze to zamknięte układy, w których woda krąży między kotłem a grzewczymi powierzchniami. Temperatura wciąż ulega zmianom, co wiąże się także ze zmienną objętością. Podczas wzrostu temperatury zasilania, woda grzewcza ulega rozszerzeniu. Zazwyczaj naczynie wzbiorcze absorbuje takie zmiany, tak aby zapewniać niezawodną pracę całego systemu. Jeśli dojdzie do awarii, ciśnienie w instalacji podnosi się, a grupa bezpieczeństwa ogrzewania zapobiega kosztownym uszkodzeniom i ogranicza szkodliwy wzrost parametrów.

 Jak przebiega instalacja grupy bezpieczeństwa?

Co ciekawe, odpowiednie działanie systemu grzewczego w dużej mierze zależy od instalacji na wyjściu wody lub w punkcie poboru grupy bezpieczeństwa. Jeżeli mowa o bateriach wannowych, prysznicowych lub kotłów znajdujących się nad umywalkami, w tym wypadku grupa grzewcza jest montowana w dolnej części obudowy. Pamiętajmy o tym, że filtr wylotowy pozwala na zachowanie czystości wody i bezpieczeństwa komponentów grupy. Podczas wyboru kotła lub zasobnika z wyjściem temperatury, nie bez znaczenia jest produkt z dopasowaną zintegrowaną grupą bezpieczeństwa CWU.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here