Inwentaryzacja dendrologiczna – co to jest i kiedy należy to zrobić?

0
498

Przed przystąpieniem do projektowania ogrodów przydomowych czy zakładania publicznych terenów zielonych warto przeprowadzić dokładną analizę otoczenia. Podczas tworzenia projektu szczególną uwagę należy zwrócić na roślinność. Jednym z ważnych elementów poprzedzających zaawansowane prace budowlane jest inwentaryzacja dendrologiczna. Co to jest i kiedy należy to zrobić?

Czym jest inwentaryzacja dendrologiczna?

 Inwentaryzacja dendrologiczna to proces, który polega na ilościowym zapisie drzew i krzewów, wraz z rozpoznaniem ich gatunków oraz określeniem rozmieszczenia w terenie. Jest ona zamiennie nazywana inwentaryzacją zieleni. Jej celem jest stworzenie dokładnego wykazu ilościowego i gatunkowego drzew i krzewów, które znajdują się w konkretnym obszarze, takim jak park, ogród, czy teren zielony. Ponadto inwentaryzacja drzew obejmuje również zestawienie ilościowe zieleni znajdującej się w obszarze inwestycji, wraz z charakterystyką gatunkową, lokalizacją oraz innymi szczegółami, które mogą być istotne dla celów inwestycyjnych, naukowych lub estetycznych.

Inwentaryzacja zieleni – kiedy wykonać?

Inwentaryzacja dendrologiczna jest wykonywana na zlecenie różnych podmiotów, takich jak:

● deweloperzy,

● architekci,

● jednostki samorządowe,

● inwestorzy,

● osoby prywatne.

Oprócz wyżej wspomnianych sytuacji inwentaryzacja dendrologiczna jest wykorzystywana do uzyskania zgody na wycinkę drzew lub krzewów oraz do analizy opłacalności takiej wycinki. Ponadto jest niezbędna do określenia struktury drzewa, jego stanu zdrowia, zbadania wnętrza oraz identyfikacji różnego rodzaju zagrożeń.

Czy pora roku ma wpływ na inwentaryzację?

W zależności od celu inwentaryzacji może ona być wykonywana w różnych okresach roku, np. wiosną lub jesienią, kiedy drzewa mają liście, lub zimą, kiedy są pozbawione liści i lepiej widać ich strukturę.

Zalety inwentaryzacji

Profesjonalna inwentaryzacja może pomóc w: 1. zaplanowaniu budowy, 2. wykonaniu projektu szaty roślinnej, czy też większej inwestycji publicznej, 3. zidentyfikowaniu zagrożenia dla drzew i krzewów, takich jak choroby czy uszkodzenia mechaniczne, 4. uzyskaniu szczegółowych informacji na temat roślinności na danym obszarze. Podsumowując, inwentaryzacja dendrologiczna pomaga w zarządzaniu i ochronie drzew oraz krzewów, a także w planowaniu przyszłych działań związanych z terenami zielonymi. Wszystkie te korzyści w dłuższej perspektywie pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż inwestycje i projekty będą lepiej dopasowane do warunków danego terenu oraz będą bardziej efektywne i trwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here